АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Основан Институт за овластени сметководители
10.11.2012 | 16:35
Извор: Нетпрес
Прочитано: 2127 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Сметководителите во иднина ќе ја организираат својата работа преку Институт. Преку тоа тело ќе се спроведуваат обуки и испити, ќе се издаваат уверенија и лиценци и ќе се контролира нивната работа.

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска додели уверенија за сметководители и ги најави идните активности на институтот на сметководители и овластени сметководители по одржувањето на неговото основачко собрание.

Со основањето на Институтот престануваат законските обврски на Министерството за финансии поврзани со професионалното организирање и дејствување на сметководителите.

“Отсега натаму пред вас сметководителите и овластените сметководители престојат сериозни и обемни обврски - регистрирање на Институтот, избор на Управен одбор и комисии, формирање на подружници, воведување регистри, спроведување обуки и испити, издавање уверенија и лиценци, спроведување на контроли и сл.,“ рече на свеченоста во Владата вицепремиерот Ставрески.

Тој ги повика сметководителите активно да се вклучат во работата на Институтот и да придонесат за негово успешно работење и етаблирање во препознатливо професионално здружение.

Министерството за финансии, како што рече, останува отворено за натамошна соработка со цел воспоставување стручно, транспарентно, професионално и одговорно водење на сметководството.

Ставрески информира дека до 6-ти овој месец до Министерството за финансии се поднесени вкупно 2.142 барања за уверенија. Заклучно со денеска Министерството издало 645 уверенија, а се обработени и дополнителни 417 барања за кои се подготвуваат уверенија и во наредните денови ќе бидат доставени до барателите. Тие бројки, според Ставрески, се показател оти интересот за добивање уверенија се зголемува со што се засилува и динамиката за нивно издавање.

На основачкото собрание на Институтот се донесени одлука за основање и статут и се избрани претседател и членови на Надзорниот одбор. Сите одлуки на основачкото собрание биле донесени со акламација.

“Со тоа се потврди дека професионалното здружување и организирање на сметководителите е нивна потреба и интерес“, оцени вицепремиерот Зоран Ставрески.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
СКОПЈЕ
Поливалентни вакцини ќе се воведат следната година
Министерството за здравство наскоро ќе распише тендер за набавка на поливалентни вакцини.
16.04.2014, 16:29


СКОПЈЕ
Велигденска порака на г.г Стефан: Вистинската вредност е во жртвата што ја даваме за другиот
"Во суштина, себељубието својот корен го има во стравот од смртта, па затоа, победувајќи го него, ние ја надминуваме смртта и влегуваме во благословениот и обновен живот, чија што врата ни ја отвори Синот Божји", вели г.г. Срефан.
16.04.2014, 16:28


ГОСТИВАР
Попоски на средба со жителите на гостиварските села
На средбите со жителите на споменатите села, носителот на ВМРО-ДПМНЕ во изборна единица 6 ги промовираше проектите за подршка на земјоделието од програмата на ВМРО-ДПМНЕ "Проверено".
16.04.2014, 16:27


СКОПЈЕ
Рекорден број македонски студенти на руските факултети за физичка култура
Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески оствари средба со претставници од Амбасадата на Руската Федерација, на која беше истакнато дека оваа година биле доделени рекордни 60 места во квотата за студирање на македонски граѓани во Русија.
16.04.2014, 16:26


КРИМИ ХРОНИКА
Пресуда „КЕРОЗИН‛: Вкупно 32 години затвор за семејството Пецови за малверзации со нафта
Среда, 16 април 2014 – Основниот суд Скопје 1 ги прогласи за виновни сите шеснаесетмина обвинети во случајот „Керозин“, кои се товарат дека како злосторничка група преку неготинската фирма „Алма комерц“ точеле помало количество нафта отколку предвиденото со договорите за јавни набавки и со тоа го оштетиле Буџетот на РМ за речиси 2,5 милиони евра.
16.04.2014, 16:10

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Владислава починала во ужасна смрт: Растргнат црн дроб, модринки и нагмечувања по целото тело
Судењето на Даријан Мусиќ (27) за убиството на Владислава Червенко (25) продолжи вчера во Високиот с...
УКРАИНА
Украина удрила на исток: Окупиран аеродромот, при престрелка повеќе повредени
ИСТРАЖУВАЊЕ
Откриена мрачната тајна на демократијата: Угледни политиколози ја откриле вистината за тоа кој владее со светот!
УКРАИНА
Украински генерал се заканува: "Кој нема да го предаде оружјето, ќе биде ликвидиран"
КАЛГАРИ
Пет студенти избодени до смрт на забава!

ВИДЕО ВЕСТИ

Проруски граѓани "киднапирале" украински тенкови!
Група "руски терористички саботери" запленила шест оклопни транспортери на украинската војска, на истокот на земјата, соопштило Украинското Министерство за одбрана.
КИЕВ
Еве како проруски милитарист ги плаши властите во Киев
МОСКВА
Руската "Мртва Рака": Од ова оружје стравува светот! Во случај на напад ќе следи нуклеарна одмазда!
БОСТОН
Една година од бостонскиот масакр: Лудак предизвикал паника на Бостонскиот маратон!

ФОТО  
Украина

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ВЕЛС
Да не беше катастрофалната бура, немаше да откриеме праисториска тајна која се криела под плажата!
НОВА ТЕОРИЈА НА ЗАГОВОР?
Се јавил патник од киднапираниот Боинг: Авионот е на остров јужно од Малдивите во близина на американската база?
ХОРОР
Ја нарекуваат "Зоолошката градина на смртта" со причина и еве зошто треба да се затвори!
ЗАГРЕБ
Ова е првата сопруга на Тито, за која не сакал воопшто да зборува...
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2014 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: